Spor Hukuku Enstitüsü

Sporda Irkçılık ve Şiddet Kapsamında Ayrımcılık Yasağı PDF Yazdır e-Posta

SPORDA IRKÇILIK VE ŞİDDET KAPSAMINDA AYRIMCILIK YASAĞI

Av. Laden ASİLZADE
“K.K.T.C."

1.    GİRİŞ

Spor, geçmişten günümüze kadar birçok ülkenin tarihçesinde farklı yerlerde konumlanmıştır. Gerek savaşa hazırlık sürecinde bedensel olarak güçlenmek için, gerekse barış sembolü olarak tarihsel olaylara aracılık etmiştir. Örneğin, Gladyatör dövüşleri sportif faaliyet olarak sayılarak bedensel gücü geliştirmek için kullanılmıştır. Diğer yandan, 1870-1871 Almanya-Fransa savaşından yenik ayrılan Fransa, savaşı kaybetme nedenini fiziksel güç eksikliğine bağlamış ve bunun sporla aşılabileceğine inanarak sportif faaliyetlere yönelmiştir. Sporun barışa katkısı ise, 1967 yılında Nijerya’nın başkenti Lagos’ta iç savaşın sürdüğü esnada, gösteri maçı için 48 saatliğine iç savaşın durdurulması olarak gösterilebilir.

Makalenin tamamını okumak için tıklayın...

 

Sitemize Hoşgeldiniz...

GENEL DUYURU

Değerli Üyelerimiz,

Dernek üye defterinde kayıtlı email adreslerinin güncellenmesi amacı ile, genelsekreter@sporhukuku.org adresine kullanmakta olduğunuz email adresi ile başvuru yapılmasını rica ederiz.

Saygılarımızla,
SHED Genek Sekreterlik

ÖNEMLE DUYURULUR

"SİTEMİZDE YAZARININ ADI BELİRTİLMEK SURETİYLE YAYINLANAN TÜM MAKALELER, SADECE ADI GEÇEN YAZARIN GÖRÜŞÜNÜ YANSITMAKTA OLUP MAKALENİN YAYINLANMASI ENSTİTÜMÜZÜN YAZAR İLE AYNI GÖRÜŞTE OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ."

Mevzuat