Spor Hukuku Enstitüsü

"Sporda Şiddet Yasası" paneli gerçekleştirildi PDF Yazdır e-Posta

20 Ocak 2011 - İstanbul

Fenerbahçeli taraftar derneklerinin ortaklaşa düzenlediği Sporda Şiddet Yasası konulu panel, İstanbul'da yapıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gümüşsuyu Yerleşkesi Makine Fakültesi Orhan Öcalgiray Konferans Salonu'nda yapılan panelin ''Sporda Şiddet Yasası'nın Hukuki Değerlendirilmesi'' adlı oturumda konuşan Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı ve Spor Hukuku Enstitüsü Başkan Yardımcısı Şekip Mosturoğlu, bu yasanın Türkiye'de ilk kez tartışıldığı bir ortamda bulunduğunu belirterek, ''Her kesimin görüşü alınmazsa o yasayı düzeltmek için de yasa çıkarılmalıdır'' dedi.

Yasanın genel gerekçesinde amaçlarından bir tanesinin taraftarların haklarının korunması ve ortaya çıkan şiddet olaylarının giderilmesi olduğunu vurgulayan Mosturoğlu, şöyle devam etti:

''Ancak taraftarların haklarının korunması bir tek genel gerekçede var. Bu yasada asıl olan müsabaka güvenliğini sağlamak. Genel gerekçede ayrıca '5149 sayılı yasa 2004 yılından bu yana yetersiz kalmış, zaman içinde eksikler görülmüş' deniyor. Yasa koyucu bir şey tespit etmiş. Yasada bir problem yok, uygulamada bir problem var. Bu tarihi bir tespit, gerekçeli tespit. Hangi yasayı yaparsak yapalım, uygulaması 5149 gibi olursa yeni yasalar çıkartırız.

 

Diğer ülkelerde yasa yüzde 50 taraftar haklarının korunması, yüzde 50 müsabaka güvenliği odaklı. UEFA'da amaç, maça katılan herkesin, en önemli obje olan taraftarın güvenliğini sağlamak. Bizde sadece müsabaka güvenliğini sağlamak. Biz yasayı koyarken insan odaklı değil, müsabaka odaklı bakıyoruz. 'Bu yasa çıkarılırsa şiddet ve düzensizlik önlenir' deniyor. İngiltere önledi ama taraftarlar için ulusal program hazırladı. Taraftarların dernekleşmesi ve bir üst çatı altında birleşmesi teşvik edildi. Bunlarla başarılı oldu. İngiltere'de bu olaylar başladığında şiddetin temel sebebi, spor tesislerinin fiziki durumlarıydı. Bunlar iyileştirilmeden şiddetle mücadele edilemez. Spor tesislerini iyileştiremezsek, en mükemmel yasayı uygulama şansımız olamaz.''

Yasa maddeleri

Şekip Mosturoğlu, yasadaki 14, 15, 17 ve 18. maddelerin çok önemli olduğunu elirterek, 14. ve 18. maddelerle ilgili örnekler verdi.

Mosturoğlu, 14. maddede duyanın rencide olacağı söz ve davranışların 6 aydan 3 yıla kadar cezalandırıldığına dikkati çekerek, ''Küfür değil, hakaret değil... Mesela 'itaat et' demek bir kesim için rencide edici olabilir. Ben bunu mümkün görmüyorum. Bunu çok tehlikeli buluyorum'' dedi.

Yasadaki 18. maddede müsabakadan men tedbirinin uygulanacağını dile getiren Şekip Mosturoğlu, şunları söyledi:

''Polis tutanak tuttuğu zaman men cezası başlıyor. Yargılama 3 sene sürdü, berat ettiniz ama 3 sene giremediniz. Çok tehlikeli noktalara ulaşabilecek. 3 yıl ceza aldığınızda, müsabakandan men artı 2 yıl daha devam ediyor. Ben oğlumu da maça göndermem.

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında yapılan 17 yaş altı maçında yapılan olay cezasız mı kalacak. Tabii ki cezalandırılacak. Bu zaten suç. Ülkemizdeki yasalar bunlara düzenleyecek düzeyde.

Yasa benim elime geçeli bir ay oldu. Kulüpler de çok hazırlıklı değil buna. Bu yasada paydaşların görüşlerinin alınmadığını düşünüyorum. 1,5-2 ayda bu gibi toplantılar düzenlenir. Herkesimin düşüncesi alındığında daha iyi bir yasa çıkarılabilir. İnşallah yasa herkese hayırlı olur.''

Erkiner: "Taraftarlar kendilerini savunmuyor"

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) hakemi ve Spor Hukuku Enstitüsü Başkanı Av. Kısmet Erkiner, yeni yasanın aceleye gelmediğini, bu konuda 2002'den beri çalışmalar yapıldığını anlattı.

İngiltere'de holiganizmin çok kuvvetli sosyolojik araştırmalarla giderildiğini vurgulayan Erkiner, ''73 milyonluk Türkiye'de 'sporda şiddet var' deniyor. 5149 sayılı kanun yürürlüğe girdikten sonra 2 bin 723 işlem yapılmış. 73 milyonda binlerde, 10 binlerde bir. Türkiye'de bir yılda kaç karşılaşma yapılıyor, kaç yüz bin kişi statlara gidiyor. Siz taraftarlar olarak kendinizi yeterince tanıtmıyorsunuz, savunmuyorsunuz'' diye konuştu.

Kısmet Erkiner, 19 Mart 2011 tarihinde Türk sporununda boşluk olacağını iddia ederek, ''Anayasa Mahkemesi federasyonların özerkliği ile ilgili maddeyi iptal etmiştir, Tahkim Kurulu kararlarının kesinliğiyle ilgili maddeyi iptal etmiştir. O güne hiçbir hazırlık yoktur. Kulüpleri felç edecek bir yasa hazırlanıyor. Federasyonları, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün bürosu haline getirecek yasa hazırlanıyor'' şeklinde konuştu.

Kısmet Erkiner, kulüp başkanı veya yöneticisi olmak için hiçbir kriter aranmadığını da vurgulayarak, yöneticilere hızlandırılmış bir yöneticilik kursu verilmesi gerektiğini söyledi.

Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Avukat İlyas Bulcay, taraftarların spor ortamının gerçek ve temel öznesi olduğunu, bu özne yok sayılarak hiçbir düzenlemenin yapılamayacağını, sporda şiddetin gerektiğinden fazla abartıldığını söyledi.

Oturumda Prof. Dr. Seyhan Hasırcı da bir sunum yaparak, görüşlerini aktardı.

Dağhan Irak: "Yasa, taraftarı muhatap almıyor"

Panelde ''Sporda Şiddet Yasası ve Taraftar Hakları'' konulu oturumunda ise spor yazarları Bağış Erten ve Dağhan Irak ile Yrd. Doç. Dr. İlker Aktükün, görüşlerini aktardı. Bağış Erten, "Taraftarlar örgütlenip hakkını aramazsa, önlerine koyulacak yasaya razı olurlar" derken, Eurosport.com Türkiye'nin yayın yönetmeni Dağhan Irak ise, "Yasa, taraftarı muhatap almadığı gibi, keyfi uygulamaların yolunu yapan muğlaklıklar içeriyor. Tribünlerin sosyal gerçeklerini anlamadığı gibi bunu sağlayacak bir kurum da önermiyor" şeklinde konuştu.

Panelin bir bölümünü Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç da dinledi. Koç, basına yaptığı açıklamada, taraftarların bu yasanın hazırlanmasında pek fazla görüşlerinin alınmadığı ileri sürerek, bu yasa sürecinde tüm paydaşların düşüncelerinin alınması gerektiğini söyledi.

''İnşallah yaşadığımız problemlerin bir çoğunu giderecek bir yasa olur'' diyen Koç, bir soru üzerine, ''Kulüpler Birliği bir yapıcı rekabetin örneği. Sahada birbirimizle rekabet ediyoruz ama diğer taraftan da hepimizi ilgilendiren konularda bir araya gelip, katma değer sağlamaya çalışıyoruz. Aynı konunun taraftarlar seviyesinde yapılması olumlu sonuçlar doğurur. Keşke Türkiye bütün takımların taraftarlarının bir araya geldiği bir taraftarlar platformu olsa. Bu da çok büyük katkı sağlar'' diye konuştu.

 

Sitemize Hoşgeldiniz...

GENEL DUYURU

Değerli Üyelerimiz,

Dernek üye defterinde kayıtlı email adreslerinin güncellenmesi amacı ile, genelsekreter@sporhukuku.org adresine kullanmakta olduğunuz email adresi ile başvuru yapılmasını rica ederiz.

Saygılarımızla,
SHED Genek Sekreterlik

ÖNEMLE DUYURULUR

"SİTEMİZDE YAZARININ ADI BELİRTİLMEK SURETİYLE YAYINLANAN TÜM MAKALELER, SADECE ADI GEÇEN YAZARIN GÖRÜŞÜNÜ YANSITMAKTA OLUP MAKALENİN YAYINLANMASI ENSTİTÜMÜZÜN YAZAR İLE AYNI GÖRÜŞTE OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ."

Mevzuat