Spor Hukuku Enstitüsü

Geçmiş Faaliyetler
Spor Hukuku’nda Güncel Gelişmeler Ve Sorunlar – IV Sempozyumu 20 Mart 2011 Pazar günü Olimpiyatevi’nde Yapıldı PDF Yazdır e-Posta

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Spor Hukuku Komisyonu’nca düzenlenen  ve konuşmacılarının tamamını Enstitü’müz üyelerinden oluşturmuş olduğu yeni bir etkinliği, ‘”SPORDA ŞİDDET VE ÖNLENMESİ”  konulu ‘Spor Hukukunda Güncel Gelişmeler ve Sorunlar - IV Sempozyumu’ 20 Mart 2011 Pazar günü saat 10:00’da Olimpiyatevi’nde yapıldı.

Devamını oku...
 
Panel: Sporda Şike ve Teşvik Primi PDF Yazdır e-Posta

 

Tarih: 23 Aralık 2011 Cuma - Saat: 14:00-18:00
Yer: Doğuş Üniversitesi Gözaçan Kültür ve Sanat Merkezi7

Panel Programı için Tıklayın...

 
Spor Hukuku’nda Güncel Gelişmeler Ve Sorunlar - III Sempozyumu 19 Şubat’ta Olimpiyatevi’nde Yapıldı. PDF Yazdır e-Posta

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Spor Hukuku Komisyonu’nca düzenlenen ‘Anayasa Mahkemesi’nin İptal Kararları Işığında Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Futbol Federasyonu Tahkiminin Geleceği’ konulu ‘Spor Hukukunda Güncel Gelişmeler ve Sorunlar - III Sempozyumu’ 19 Şubat 2011 Cumartesi günü saat 10:00’de Olimpiyatevi’nde yapıldı.

Devamını oku...
 
"Sporda Şiddet Yasası" paneli gerçekleştirildi PDF Yazdır e-Posta

20 Ocak 2011 - İstanbul

Fenerbahçeli taraftar derneklerinin ortaklaşa düzenlediği Sporda Şiddet Yasası konulu panel, İstanbul'da yapıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gümüşsuyu Yerleşkesi Makine Fakültesi Orhan Öcalgiray Konferans Salonu'nda yapılan panelin ''Sporda Şiddet Yasası'nın Hukuki Değerlendirilmesi'' adlı oturumda konuşan Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı ve Spor Hukuku Enstitüsü Başkan Yardımcısı Şekip Mosturoğlu, bu yasanın Türkiye'de ilk kez tartışıldığı bir ortamda bulunduğunu belirterek, ''Her kesimin görüşü alınmazsa o yasayı düzeltmek için de yasa çıkarılmalıdır'' dedi.

Yasanın genel gerekçesinde amaçlarından bir tanesinin taraftarların haklarının korunması ve ortaya çıkan şiddet olaylarının giderilmesi olduğunu vurgulayan Mosturoğlu, şöyle devam etti:

''Ancak taraftarların haklarının korunması bir tek genel gerekçede var. Bu yasada asıl olan müsabaka güvenliğini sağlamak. Genel gerekçede ayrıca '5149 sayılı yasa 2004 yılından bu yana yetersiz kalmış, zaman içinde eksikler görülmüş' deniyor. Yasa koyucu bir şey tespit etmiş. Yasada bir problem yok, uygulamada bir problem var. Bu tarihi bir tespit, gerekçeli tespit. Hangi yasayı yaparsak yapalım, uygulaması 5149 gibi olursa yeni yasalar çıkartırız.

Devamını oku...
 
Sporda Hoşgörü ve Sevgi Çalıştayı PDF Yazdır e-Posta

21 Nisan 2010  - ANKARA

Herkes için Spor Federasyonu tarafından düzenlenen "Sporda Hoşgörü ve Sevgi Çalıştayı" ikinci gün yapılan çalışmalar ve panelin ardından sona erdi. Panelist ünlü spor yazarları ile tribün liderleri arasında ilginç diyaloglar geçti.

Çalıştayın ikinci gününde uzmanlar ile tribün liderlerinin yaptığı çalışmalar raporlandı. İkinci gün ayrıca ünlü sanatçı Metin Şentürk de çalıştaya katılarak düşüncülerini paylaştı.

Öğleden sonra ise bir panel düzenlenerek, yapılan çalışmalar tartışıldı. Panelin başında konuşan federasyon başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba, Türk sporunda kardeşlik atmosferinin elele verilerek sağlanabileceğini ve bu amaçla federasyonun her zaman herkesin hizmetinde olacağını kaydetti. Zorba tüm katılımcılardan büyük bir alkış topladı.  Ardından paneli yöneten Prof. Dr. Birol Doğan, raporun sonuçları ve pratik önerileri sunarken, panelist ünlü spor yazarları ile tribün liderleri ise rapor üzerinde değerlendirmelerde bulundular. Panele spor yazarları ve TV programcıları, Onur Belge, Murat Çimen, Ahmet Çakar, Serhat Ulueren'in yanısıra sosyal hizmet uzmanı Yücel Can, spor hukuku uzmanlarıı Av. Yaşar Akşin, Av. Kısmet Erkiner ve sosyolog Engin Önen katıldı.

Devamını oku...
 
Sporda şiddetin önlenmesi ve Spor hukukundaki güncel sorunlar alanında uzman kişilerle birlikte tartışıldı PDF Yazdır e-Posta

 

19 NİSAN 2010 Eskişehir – Anadolu Üniversitesi

Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi Salon Anadolu’da Sporda şiddetin önlenmesi üzerine bir panel düzenlenerek spor hukukundaki güncel sorunlar ele alındı. 12 Nisan 2010 Pazartesi günü düzenlenen, oturum başkanlığını Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ufuk Aydın’ın yaptığı panele Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Kocasakal, Spor Hukuku Enstitüsü Başkanı ve CAS (Uluslararası Tahkim Mahkemesi) Hakimi Avukat Kısmet Erkiner ve Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Türker Aslan katıldı.

Panelde, günümüzde sporda şiddet olaylarının artmasının ve şiddetin ülkenin önemli problemleri arasında olması üzerine spor hukukuna yönelik maddeler dikkate alınarak ve bu alandaki çözümlerin tartışılıp aktarılacak olması amaçlandı. Aynı zamanda uluslararası spor hukuku ve Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin kararları ve bu alanda uygulamaları katılımcılara sunuldu. Temel olarak tartışılan konular arasında sporda şiddet ve spor hukuku, Türkiye’de ve dünyada spor hukuku, artan şiddet olayları karşısında şiddetin önlenmesi, Uluslar arası Spor Tahkim Mahkemesi yer aldı.

Devamını oku...
 
Sporda Özerklik Konferansı PDF Yazdır e-Posta

(Konferansı açış konuşması - Av Kısmet Erkiner) Konferansımızın, ülkemiz sporu için iki bakımdan önem taşıdığı kanısındayım.

Birincisi, özerklik ve bilhassa spor federasyonlarının özerkliği konusunda GSGM’nin tertiplemiş olduğu bir dizi bilgilendirme toplantıları dışında tarafsız bir ihtisas kuruluşu olan Enstitü’müz ile ülkemiz hukukçularının en önemli kesimini temsil eden Baro’muzun, ilgili bütün kesimleri bilimsel bazda aydınlatmak amacı ile objektif olarak bu konuyu ele almış olmasıdır.

Devamını oku...
 
Enstitümüz 1. Kuruluş Yıldönümünü Kutladı PDF Yazdır e-Posta

Spor Hukuku Enstitüsü' nün kuruluşunun 1. yılı etkinliği olarak 14 Mart 2009 günü, saat: 09.30'da, İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (İstinye) toplantı salonunda; "Spor Kulüpleri Kanun Tasarısı Taslağı","Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" ile "Dopingle Mücadele Kanunu Tasarısı" üzerinde bir çalışma yaptı.

Devamını oku...
 
  • «
  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1 
  •  2 
  •  Sonraki 
  •  Son 
  • »


Sayfa 1 / 2

Sitemize Hoşgeldiniz...

GENEL DUYURU

Değerli Üyelerimiz,

Dernek üye defterinde kayıtlı email adreslerinin güncellenmesi amacı ile, genelsekreter@sporhukuku.org adresine kullanmakta olduğunuz email adresi ile başvuru yapılmasını rica ederiz.

Saygılarımızla,
SHED Genek Sekreterlik

ÖNEMLE DUYURULUR

"SİTEMİZDE YAZARININ ADI BELİRTİLMEK SURETİYLE YAYINLANAN TÜM MAKALELER, SADECE ADI GEÇEN YAZARIN GÖRÜŞÜNÜ YANSITMAKTA OLUP MAKALENİN YAYINLANMASI ENSTİTÜMÜZÜN YAZAR İLE AYNI GÖRÜŞTE OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ."

Mevzuat