Spor Hukuku Enstitüsü

Passolig Uygulamaları Sorunlar Ve Çözüm Yolları Paneli PDF Yazdır e-Posta

 

Spor Hukuku Enstitüsü ve İstanbul Barosu Spor Hukuku Komisyonunca düzenlenen ‘Passolig Uygulamaları Sorunlar Ve Çözüm Yolları’ konulu panel 21 Kasım 2014 Cuma günü saat 14.00’da İstanbul Barosu Konferans Salonunda yapıldı.

Panelin açılışında konuşan Spor Hukuku Komisyonu Başkanı Av. H. Alpay Köse, Passolig konusunda son günlerde meydana gelen gelişmeler ve spor hukuku komisyonunun çalışmaları hakkında bilgi verdi.Paneli yöneten Spor Yazarı Atilla Gökçe, Passolig’i bir kreasyon olarak niteledi ve sistemde kişisel verilerin korunmasının ciddi bir sorun oluşturduğunu söyledi.

Panelde ilk konuşmayı Fanatik Gazetesi Spor Yazarı Mehmet Demirkol yaptı. Demirkol, Passolig’i kapitalizmin getirdiği bir ürün olarak değerlendirdi ve bu alanda hizmet sunanların iyi denetlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ankara Ticaret Mahkemesinin Passolig yasasındaki bazı hükümlerin anayasaya aykırılığını ciddi bularak dosyayı Anayasa Mahkemesine gönderdiğini belirten Demirkol, şimdi Anayasa Mahkemesinin kararının beklendiğini kaydetti.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Celalettin Karanfil, konuşmasında sporda şiddet konusunu ele aldı. 6378 sayılı kanunun 5. Maddesini yorumlayan Karanfil, yasanın spor alanlarına yabancı madde sokulmasının önlenmesine ve sporda şiddeti önlemek amacıyla çıkarıldığını bildirdi. Karanfil, konuya ilişkin kanun maddeleri üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

Futbol Teknik Direktörü ve Spor Yorumcusu Önder Özen de yıldız ya da oyuncular için korumacılık sisteminin uygulanmasından söz etti. Sporda şiddet üzerinde de duran Özen, hakemler, oyuncular, kulüpler, özellikle kulüp başkanları, dolayısıyla seyirciler sporda şiddetin önlenmesini istiyorlarsa bu konuda samimi olmaları gerektiğini vurguladı.

Spor Hukuku Komisyonu Başkanı Av. H. Alpay Köse, Passolig uygulamasında Türkiye Futbol Federasyonunun ciddi sorumluluğu bulunduğunu bildirdi. Köse, milli maçlarda neden Passolig uygulamasının bulunmadığını sordu. Passolig’in sporda şiddeti önlemek için çıkarıldığını, ancak kişisel verilerin korunması ve banka müşterisi olunması gibi sorunların bulunduğunu bildirdi.

Daha sonra soru-cevap bölümüne geçildi.

 

 

Sitemize Hoşgeldiniz...

GENEL DUYURU

Değerli Üyelerimiz,

Dernek üye defterinde kayıtlı email adreslerinin güncellenmesi amacı ile, genelsekreter@sporhukuku.org adresine kullanmakta olduğunuz email adresi ile başvuru yapılmasını rica ederiz.

Saygılarımızla,
SHED Genek Sekreterlik

ÖNEMLE DUYURULUR

"SİTEMİZDE YAZARININ ADI BELİRTİLMEK SURETİYLE YAYINLANAN TÜM MAKALELER, SADECE ADI GEÇEN YAZARIN GÖRÜŞÜNÜ YANSITMAKTA OLUP MAKALENİN YAYINLANMASI ENSTİTÜMÜZÜN YAZAR İLE AYNI GÖRÜŞTE OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ."

Mevzuat